Számos lehetőség áll rendelkezésre, hogy miként fedezzen fel az ember egy várost egy helyi idegenvezető segítségével. Az Önnek megfelelő útvonal összeállításához az elsődleges kérdés a kívánt időtartam és a közlekedési eszköz. Ez a kettő alapjában határozza meg a városnézés menetét.
Egy személyautós / minibuszos városnézés természetesen a legkényelmesebb lehetőség a város látnivalóinak megismerésére és így több idő marad egy-egy sétára a legfontosabb helyszíneken. A gyalogos vezetések ezzel szemben inkább egy-egy kiválasztott városrészre koncentrálnak, hiszen például egy négyórás ilyen vezetés alatt nyilvánvalóan nem lehet elérni az összes fontos nevezetességet.
Az időtartammal kapcsolatban elmondható, hogy egy klasszikus program négy óra hosszú. Ez idő már elég ahhoz, hogy sok nevezetesség, több városrész és kisebb pihenők is beleférjenek a programba. Négy óra se fizikailag, se pedig koncentráció és figyelem szempontjából nem megterhelő. De természetesen a hosszabb vezetések is kedveltek. Ezeknél azonban tekintettel kell lenni arra, hogy egy egésznapos túra már pusztán fizikailag is elég megerőltető lehet. Budapesten a látnivalók olyan távolságra vannak egymástól, hogy egy kizárólag gyalogos városnézés nem igazán kivitelezhető. Így aztán az alapvetően gyalogos városnézéseknél is előfordul egy-egy szakasz, amit közösségi közlekedéssel teszünk meg.
A következőkben talál egy kis összefogalót, ami alapján talán könnyebb lesz eldönteni, hogy milyen járművel, milyen időtartamú vezetést szeretne.
Egy autós / minibuszos városnézés a legalkalmasabb arra, hogy egy alapos összképet és benyomást szerezzen a városról. Gyorsan el tudjuk érni a különböző nevezetességeket, amiknél aztán kisebb sétákat is tehetünk. Egy klasszikus négyórás városnézés során a Hősök terén, a Várnegyedben és a Gellérthegyen szoktunk hosszabban megállni.
Fizikailag egy ilyen városnézés természetesen szinte egyáltalán nem megerőltető. A kisebb séták együttesen nem jelentenek egy 2-3 km-nél nagyobb távolságot.
Igény esetén természetesen egy rövid kávészünet is beleférhet az időbe.
Egy félnapos gyalogos (és közösségi közlekedéses) városnézés során természetesen nem érhetünk el minden látnivalót. Itt inkább néhány kiválasztott városrész tudunk alaposabban megismerni. Egy négyórás programnál például kényelmesen az alábbi városrészek és témák közül kettőt tutnk bejárni:
- Az Andrássy út és a Hősök tere környéke
- Az Erzsébet- és Terézváros belső része, azaz a “zsinagóga-háromszög”
- A kormánynegyed a Szent István Bazilikával, a Szabadság térrel és a Parlamenttel
- A várnegyed a Mátyás templommal és a Halászbástyával
- A Gellért-hegy a citadellával és a Szent Gellért Gyógyfürdővel
Egy félnapos gyalogos városnézés már természetesen valamennyivel nagyobb fizikai igénybevétellel jár, ami hozzávetőleg 6-7 km-es távot jelent. Kisebb emelkedőkkel, lépcsőkkel mindenképpen számolni kell az útvoanlon, természetesen elsősorban a budai oldalon.
Igény esetén természetesen egy rövid kávészünet is beleférhet az időbe.
Egy egésznapos autós / minibuszos városnézés során természetesen már könnyen elérhetjük gyakorlatilag az összes fontosabb látnivalót. Egy ilyen vezetés segítségével már egy kifejezetten alapos és részletes benyomást és összképet lehet szerezni a városról. Rövidebb, de kiadósabb séták is részei a programnak. És a vendégek igénye szerint egyes belső megtekintések is lehetségesek, legyen az például a Szent István Bazilika vagy a központi vásárcsarnok.
Habár a nagyobb távokat persze autóval tesszük meg, természetesen nem az egész időt töltjük az autóban. A túra tehát egy közepes fizikai terhelést jelent, összesen nagyjából 6-7 km távolsággal. Érdemi emelkedőkkel és lépcsőkkel nem kell számolni, hiszen ezeket a szakaszokat autóval hidaljuk át.
Egy ebédszünet, esetleg egy kávészünet is beleférhet időben a programba. Az ilyen kisebb szünetek azért is lehetnek fontosak, mert a fizikai igénybevétel mellett egy ilyen hosszú túra információmennyisége már szellemileg is igénybe veszi az embert.
Az egésznapos gyalogos és közösségi közlekedéses városnézés során majdnem minden fontos látnivaló elérhető. Az időbeli korkátok miatt (és adott esetben a fizikai igénybevétel miatt is) előfordulhat, hogy például a Gellérthegyet a CItadellával kihagyjuk ebből a programból.
A különböző városnézések közül természetesen ez jelenti a legnagyobb fizikai igénybevételt. A gyalogosan megtett távolság 13-15 km, amit viszont nem szabad alábecsülni. Kisebb emelkedőkkel, lépcsőkkel mindenképpen számolni kell az útvoanlon, természetesen elsősorban a budai oldalon.
Egy rövidebb szünet egy gyors ebédre, illetbe egy kis kávészünet beleférhet az időbe. Az ilyen kisebb szünetek azért is lehetnek fontsak, mert a fizikai igénybevétel mellett egy ilyen hosszú túra információmennyisége már szellemileg is igénybe veszi az embert.
Remélem, hogy ez az összeállítás segítséget nyújt a megfelelő program kiválasztásában. További konkrétumokat és árakat a fent felsorolt programokhoz a következő linkeken talál:
Félnapos városnézés személyautóval / minibusszal
Félnapos vezetés gyalogosan és közösségi közlekedéssel
Egésznapos vezetés személyautóval / minibusszal
Egésznapos vezetés gyalogosan és közösségi közlekedéssel
- Út a repülőtérről a belvárosba
- Közlekedés taxival
- Pénzváltás
- Közösségi közlekedés
- Zsebtolvajok és hasonló veszélyek
- 65 feletti EU állampolgárok ingyenes utazása
- Közlekedés saját autóval
- Parlamenti vezetés foglalása
- Sétahajózás a Dunán
- Dohánytermékek vásárlása és dohányzás
- Borravalóval kapcsolatos kérdések