2013. szeptember 1-e óta egy teljesen új taxirendelet van érvényben Budapesten. Több más szabály mellett, az új rendelet szabályozza a tarifát is. Ezek szerint kivétel nélkül éjjel és nappal is az alábbi tarifával lehet utazni Budapesten (2023 április):
Alapdíj: 1.100 HUF
Kilométerdíj: 440 Ft / km
Várakozási díj: 110 Ft / perc
Ezzel a tarifával (a tágabb értelemben vett belvárosban maradva) maximum 6.000 Ft-ból bárhová eljuthatunk. Azonban sok turista, de időnként helyiek is, rendszeresen esnek áldozatul taxis-hiénáknak. Ők ilyenkor a reális ár két- háromszorosát is kénytelenek kifizetni. A turisták és a vidékiek persze könnyebb áldozatok, hiszen nem ismerik annyira a várost. Így aztán gyorsan megtörténhet, hogy a taxis egy nem kívánt “városnézésre” viszi őket. Legrosszabb esetben egy manipulált taxiórával….
Habár az ellenőrzéseket némileg megszigorították, a valós tapasztalat az, hogy azok a taxisok, akik eddig így “dolgoztak”, ezután sem hagynak fel ezzel a gyakorlatukkal. Elég csak kinézni egy-egy klasszikus lelőhelyükre, mint pl. a pályaudvarok, illetve elbeszélgetni átvágott turistákkal. Néhány szabály betartásával azonban könnyen elkerülheti ezeket a “szolgáltatókat”.
A legfontosabb, hogy megpróbálja felismerni, és elkerülni a magántaxikat. Közöttük is van sok tisztességes, sajnos a kockázat azonban túl nagy a kísérletezésre. A taxitársaságok szigorúbban ellenőrzik az alvállalkozóikat, és a komoly szankciók miatt ők nagyon megbízhatóan és a törvényes tarifával dolgoznak. Mivel az új törvény szerint az összes taxi sárga lett, így magában a sárga szín nem nagy segítség. A társaságok emblémáit és telefonszámait azonban szinte nem lehet nem észrevenni az autók oldalán. Szintén az új szabályozás korlátozza a szabadjelzők formáját, így akár messziről is könnyen felismerhetők a társasághoz tartozó taxik. A független taxik egy egységes és egyszerű szabadjelzővel futnak, amin csak a “TAXI” felirat olvasható. A társaságok viszont saját, levédett és feltűnő szabadjelzőikkel közlekednek. Ezeken a társaság logo-ja, illetve telefonszáma is látható.
Két példa:
A magántaxik általános jelzése (kerülendő)
Az egyik legnagyobb társaság szabadjelzője
Ha a helyieknek taxira van szüksége, akkor azonnal a telefonhoz nyúlnak. A követekező telefonszámok egyikét mindenképpen megéri megjegyezni. A legjobb, ha a szálloda recepcióján is megköveteli, hogy az alábbi társaságok egyikétől hívjanak taxit. Telefonhívás helyett azonban egyre inkább a társaságok – angol nyelven is működő – applikációi kapnak fontos szerepet. A legegyszerűbb, ha valamelyik ilyen alkalmazást letölti a telefonjára, és egy gyors regisztráció után máris tud taxit rendelni.
Leginkább ajánlható:
Citytaxi: (+36 1) 211 1111
Fötaxi: (+36 1) 222 2222
Taxi 6×6: (+36 1) 666 6666
A taxik, melyek a sétálóutcák, pályaudvarok, fontosabb látványosságok közelében állnak, szinte mindig kerülendőek. Ilyenkor is mindeképpen szerencsésebb telefonon / applikáción keresztül taxit hívni.
A leginkább kerülendőek azonban a pályaudvarokon álló taxik. Ha vonattal érkezik Budapestre, mindenképpen az egyik társaságot hívja az állomásra.
Minden esetben tisztázza a hozzávetőleges árat előre, már a taxiba szállás előtt. Figyeljen, hogy a taxióra bekapcsolt állapotban legyen, és ellenőrizze az esetleges váltópénzt. És bármilyen panasz esetén kérje el a taxióra által automatikusan kinyomtatott nyugtát, a “slejfnit”.
Használhatom az UBER-t Budapesten?
Nem, de helyette rendelkezésre áll egy hasonlóan működő szolgáltató, a “BOLT”.
Az Uber sok más országhoz hasonlóan, Magyarországon is betiltásra került a versenyjogi szabályok megsértése miatt. A Bolt egy hasonló elven működő társaság, azonban betartja a helyi szabályokat. Ennek az egyébként Észtországból származó startup-nak sok autója található Budapesten is, a rendelés és fizetés pedig ugyanúgy történhet az applikáción keresztül, mint az Uber esetén. Az applikáció több más európai városban is használható. Ezek az autók is a törvényileg előírt tarifával dolgoznak.
További információ: https://bolt.eu
- Út a repülőtérről a belvárosba
- Pénzváltás
- Közösségi közlekedés
- Zsebtolvajok és hasonló veszélyek
- 65 feletti EU állampolgárok ingyenes utazása
- Közlekedés saját autóval
- Parlamenti vezetés foglalása
- Sétahajózás a Dunán
- Dohánytermékek vásárlása és dohányzás
- Borravalóval kapcsolatos kérdések
- Privát vezetés Budapesten. Inklább autóval vagy gyalog?