A közösségi közlekedés hálózata Budapesten meglehetősen jónak mondható. A belső területeken gyakorlatilag nincsen szükség autóra. Kívánni valót inkább csak a járművek komfortja, állaga, illetve telítettsége hagy maga után. Ezeket a kellemetlenségeket próbálja kárpótolni, hogy a járatok gyakran közlekednek, a belvárosban gyakorlatilag gyorsabbak, mint a személyautó. Összehasonlítva más nagyvárosokkal, az árak is elfogadhatóak. Igaz ez elsősorban a 24 és 72 órás jegyekre, valamint különösen a havibérletekre. Az egyszeri vonaljegyekkel való utazás elég költséges, mivel ellentétben más nagyvárosokkal – minden átszálláskor új vonaljegyet kell érvényesíteni, okot szolgáltatva ezzel az évtizedek óta zajló „turista-ellenőr háborúnak”. A közlekedési vállalat mentségére legyen mondva, hogy a jegyeken ékes angolsággal olvasható ez a szabály, bár nem tudom, mennyire életszerű, hogy egy turista ezen apróbetűket bogarássza.
Az applikációban megvásárolható időalapú jegyekkel ez a probléma részben elhárult, bár a mind átszálláskori qr kód beolvasás se túl gyakori más városokban. Az átszállásos szabály alól kivételt képez a metróhálózat, ahol egy érvényesített vonaljeggyel át is szállhatunk (útmegszakítás vagy visszautazás nem megengedett). Minden típusú jegyet a nagyobb csomópontokon péztárakban, illetve sok helyen (többé-kevésbé megbízhatóan működő) automatáknál lehet vásárolni.
2022-re odáig jutottunk, hogy most már Budapesten is elérhető egy praktikus mobilalkalmazásban minden fontos, a közösségi közlekedést érintő információ, valamint jegyvásárlásra is van lehetőség. Fontos, hogy a mobiljegyek használatához mindenképp aktív mobil adatkapcsolat és némi adatforgalom szükséges. Részletes információkat az applikáció letöltésével és használatával kapcsolatban ITT találhat.
Egy érdekes újdonságot az időalapú vonaljegyek jelentik, amelyek a hagyományos vonaljegyekkel ellentétben átszállásra is feljogosítanak. Ezeknél a jegyeknél a használat az időtartamhoz kötött, azaz az utazás kezdetétől számítva 30, illetve 90 percig érvényesek. Ez az időkorlát az utolsó járatra való felszállást jelenti. Ha tehát a 29., illetve a 89. percben szállunk fel az utolsó járatra, akkor azzal még tetszőleges távolságra utazhatunk. Így az eredetileg 30, illetve 90 perces érvényesség a valóságban jóval megnyújtható. Ezek a jegyek csak digitálisan megvásárolhatóak, tehát automatában vagy pénztárban nem elérhetőek. És minden átszállásnál elektronikusan érvényesíteni kell őket.
Néhány jegytípus aktuális ára (2025. januárjában)
-
Vonaljegy 450 HUF
-
10-es gyűjtőjegy 4.000 HUF
-
24 órás jegy 2.500 HUF
-
72 órás jegy 5.500 HUF
Csak digitálisan – a Budapest GO applikáción keresztül – elérhető jegyek
-
30 percig érvényes vonaljegy 530 HUF
-
90 percig érvényes vonaljegy 750 HUF
Fontos, hogy minden 65 évesnél idősebb utas ingyenesen használhatja a tömegközlekedést. (Nem csak EU állampolgárok, mint korábban). Ellenőrzés esetén csak egy igazolványt vagy útlevelet kell tudni felmutatni.
Budapest Kártya
A Budapest kártya alapjában egy okos találmány. Jelentősen megkönnyíti a turisták dolgát Budapesten. Hiszen az érvényes kártyával gondtalanul utazhatnak tömegközlekedésen, kedvezményt kapnak sok szolgáltatás és belépő árából, legyen az múzeum, étterem, városnézés, stb.
24 órára: 6.490 Ft
48 órára: 9.990 Ft
72 órára: 12.990 Ft
96 órára: 15.990 Ft
120 órára: 18.990 Ft
Budapest Card 72 Plus: 19.990 Ft (További kedvezményekkel és ingyenes belépéssel)
Így aztán elmondható, hogy a kártya azoknak éri meg, akik a benne rejlő kedvezményeket szorgalmasan kihasználják. Ha valaki szinte kizárólag a tömegközlekedést használja vele, akkor sokkal jobban jár egy hagyományos 24-, 72- órás jeggyel, esetleg hetijeggyel. Mindenképp megérheti a kártya, ha amúgy is a Lukács Fürdőbe tervezett egy látogatást, hiszen a kártya érvényességi idején belül egy látogatás ingyenes.
Ezzel kapcsolatban további információt ezen a linken találhat.
- Út a repülőtérről a belvárosba
- Közlekedés taxival
- Pénzváltás
- Zsebtolvajok és hasonló veszélyek
- 65 feletti EU állampolgárok ingyenes utazása
- Közlekedés saját autóval
- Parlamenti vezetés foglalása
- Sétahajózás a Dunán
- Dohánytermékek vásárlása és dohányzás
- Borravalóval kapcsolatos kérdések
- Privát vezetés Budapesten. Inklább autóval vagy gyalog?